Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Opět nový rekord: 2,1 miliony přenocování českých turistů v Rakousku

V roce 2012 si rakouský cestovní ruch nadělil krásný jubilejní dárek. Přesně po 20 letech se totiž podařilo překonat dosavadní rekord v počtu přenocování z roku 1992.

Cykloturistika na Dunajské cyklostezce © Österreich Werbung

I přes celosvětově nejisté hospodářské poměry tak potvrdilo Rakousko svou pozici mezi prémiovými destinacemi v mezinárodním měřítku. Veškeré spolkové země zaznamenaly přírůstky a zvláště potěšující byl zvýšený zájem o městskou turistiku. Při výběru kategorií ubytování se nejvyšší přírůstky projevily u apartmánů a 5-4 hvězdičkových hotelů.


Podle údajů Statistik Austria tak došlo v roce 2012 v Rakousku k nárůstu počtu přenocování o úctyhodných 5 milionů (+4,0%) na celkových cca. 131 milionů. Tento výrazný nárůst byl z přibližně 90% dosažen díky zahraničním turistům (+4,8%), domácí cestovní ruch pak zaznamenal přírůstek +1,9%. 


V roce 2012 dosáhla rakouská ubytovací zařízení i přes složité všeobecné hospodářské podmínky také nového rekordu v pobytu hostů z České republiky. Počet 2.123.891 přenocování  odpovídá růstu o 2,2%, příjezdy českých hostů vzrostly o 2,6% na celkových 619.287. Obzvlášť velký potenciál má letní aktivní dovolená v Rakousku, o niž je stále větší zájem – pěší turistika v rakouských horách, cykloturistika, ale i koupání v četných teplých jezerech a také pobyty v rakouských městech. Česká republika se tak stala sedmým nejdůležitějším zdrojovým trhem pro incoming do Rakouska.


Nejvyšší přírůstky v počtu přenocování v Rakousku zaznamenala Čína (+37%), Rusko (+18,9%), Švýcarsko (+6,6%), Nizozemí (+5,5%) a Německo (+4,7%).  Poklesy na předních pozicích zaznamenala Itálie (-3,2%), Francie (-0,9%), Polsko (-2,6%) a Dánsko (-1,2%).Zdrojem uvedených je tisková zpráva Statistik Austria, TA.