Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Zima 2013/14: Opět rekord v přenocování českých turistů v Rakousku

„Výjimečná zima“ 2013/14 přinesla Rakousku celkově mírný pokles, ale nový rekordní výsledek z ČR.

Sölden Tiefenbachsteg, Ötztal © Ötztal Tourismus / G.E.
V období od listopadu 2013 do dubna 2014 sice Rakousko zaznamenalo nárůst počtu hostů o + 0,8% na 16,9 mil., současně však také pokles přenocování o - 1,7%  na 64,5 mil. Počet hostů mírně vzrostl, a to v případě domácích rakouských (+1,1%) i zahraničních (+0,6%) návštěvníků. Přenocování v obou případech poklesla (domácí -1,0%, zahraniční -1,9%).
 
Podle předběžného propočtu Statistik Austria vzrostl počet příjezdů z České republiky o +3,4% a přenocování o 0,9%, což znamená nový rekordní výsledek. Česko tak nadále zaujímá v zimní sezoně, pokud jde o hosty, pozici šestého nejdůležitějšího zdrojového trhu pro rakouskou turistickou branži, počtem hostů dokonce 5. místo. Ze středoevropských trhů vykázalo největší růst Polsko s +8,7% u příjezdů a +5,3% u přenocování.  
 
Po obecně velmi vydařeném startu sezony v listopadu a prosinci způsobily v jejím dalším průběhu zejména vysoké teploty a pozdní termín Velikonoc pokles především u hostů z klíčových trhů – hlavně z Německa. Ti pak na lyžařskou dovolenou buď vůbec nepřijeli nebo výrazně zkrátili dobu pobytu. Cestovní ruch ve městech oproti tomu dosáhl nových rekordů. Celkový obrat v turismu (11,6 miliard Euro) byl pak o -2,8% nižší než v rekordní zimě 2012/2013.
 
 
 

Zdrojem uvedených je tisková zpráva Statistik Austria, TA.