Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Rakousko je pro letní dovolenou stále oblíbenější destinace

Rakouský turismus dosáhl podle předběžných výsledků v uplynulé letní sezóně nového rekordu, když od května do srpna 2013 zaznamenal přírůstek 3% v počtu příjezdů a 1,5% v počtu noclehů. O největší nárůst se postarali zahraniční hosté, zejména z Německa (+1,9%), Velké Británie (+10,2%), Polska (+7%), Ruska (+9,8%), Číny (+25,1%).

Mole West - Neziderské jezero © Österreich Werbung / Andreas Hofer

Z České republiky činil v létě nárůst 4,5% v počtu příjezdů a 4,9% u noclehů.  To je podle Ingrid Sieder, ředitelky Rakouské národní turistické centrály v Praze, o to významnější, že hospodářská situace v České republice není v současnosti zrovna nejlepší.
 „Obecně zjišťujeme – a potvrzuje to také  studie průzkumu trhu s 2.000 respondenty v České republice, již zhruba 2 roky silně rostoucí zájem o  aktivní dovolenou na horách a u jezer, mimo mořské pobřeží. Pozitivně se jistě projevilo také nádherné letní počasí.  Srpen přinesl v Rakousku nový teplotní rekord, historicky poprvé byly v Dolním Rakousku naměřeny teploty nad 40 stupňů.  Díky dlouho trvajícímu stabilnímu teplému a slunečnému počasí dosáhly také teploty vody v jezerech rekordní úrovně.  Dokonce jezera obklopená vysokými horami v oblasti Solné komory nebo u Zell am See vykazovala teploty nad 25, jezera na jihu v Korutanech pak až 28 stupňů“.    

Pokles počtu noclehů zaznamenalo Rakousko u hostů z Holandska  (-1,9%), Itálie (-2,8%) a Španělska (-7%), které se nacházejí v hospodářských těžkostech.  Domácí noclehy Rakušanů stagnovaly, nárůst byl dosud zaznamenán pouze v červenci.  Z jednotlivých kategorií ubytování zaznamenaly obzvláště vysoké přírůstky apartmány (+5,9%) a 5- či 4-hvězdičkové hotely (+2,3%), pokles musely zaznamenat 2/1-hvězdičkové podniky (-2,2%).