Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Teď nebo nikdy: vychutnejte si vídeňské kávové speciality

Káva patří k Vídni stejně jako šlehačka k vídeňské kávě. Kromě nádherných tradičních kaváren mohou návštěvníci objevovat ve Vídni na toto téma i leccos jiného. Od 3. do 25. září si můžete vychutnat vídeňské kávové speciality také v kavárně Louvre na Národní třídě v Praze.

Café Weimar ve Vídni © Wien Tourismus / Christian Stemper

Vídeňská kavárna je atrakcí pro turisty, Vídeňané ji využívají jako svůj druhý obývací pokoj, pro umělce a literáty je to životně důležitá instituce. Návštěva kavárny patří k nakupování stejně jako šlehačka k vídeňské kávě. Člověk do ní vstoupí a rázem se ocitne v jiném světě.

Vídeňské kavárny jsou po celém světě známé jako oázy útulnosti. Tradiční kavárny přitahují návštěvníky rozmanitými variacemi kávy, výběrem světového tisku a vynalézavými moučníky. Od roku 2011 patří tradiční kultura vídeňských kaváren k nemateriálnímu kulturnímu dědictví UNESCO. Dnešní provozovatelé vídeňských kaváren obohacují tradici stylovou atmosférou. S kavárnami je úzce spjato cukrářské umění: pro milovníky sladkostí připravují svůdné bábovky, dort Sacher a řadu jiných zákusků.

Ve Vídni je přibližně 800 kaváren, a to se k nim nepočítají všechny další kombinace kaváren s bary a restauracemi a bistra, kde se káva pije vestoje. Z uvedeného počtu lze přibližně 150 označit za klasické vídeňské kavárny, v nichž obsluha nosí stále černobílé oblečení a jejichž zařízení je jako vystřižené ze „starých, dobrých časů“: podlaha je dřevěná, stoly mramorové a u nich jednoduché kavárenské židle a plyšové lavice.

 

Brunch a snídaně
Zajít si ve Vídni na snídani je požitek, který splňuje ty nejvyšší nároky hostů, ať už si vyberou klasickou snídani v kavárně, exotickou snídani v některém stylovém podniku v centru, nebo snídani na místě spjatém s kulturními dějinami Vídně.

Den ve Vídni nemůže začít klasičtěji než snídaní v tradiční vídeňské kavárně.

 

Nic než káva!
Káva patří k Vídni stejně jako šlehačka k vídeňské kávě. Kromě nádherných tradičních kaváren mohou návštěvníci objevovat ve Vídni na toto téma i leccos jiného.

Káva se ve Vídni nejen pije, ale také praží. Nejmenší pražírna káva ve městě se nachází blízko tržiště Naschmarkt. Pražírna Alt Wien Kaffee vítá hosty intenzivními vůněmi. Káva se tu praží každý den přímo v obchodě, a to v malých šaržích po dvanácti kilogramech. Potom se každá várka upražené kávy podle staré tradice ručně přebírá. U malého baru mohou pak zájemci ochutnávat výsledek. Nabídka pražírny Alt Wien Kaffee zahrnuje 14 druhů, mezi nimiž nechybí ani biokáva a káva fair trade. Přihlížet a přivonět, jak se praží vídeňská káva, mohou návštěvníci také v populární kavárně The Roast, uprostřed níž stojí tradiční pražicí pec.

Vídeňský rodinný podnik Naber se věnuje od roku 1908 a už ve čtvrté generaci upravování kávy. V pražírně v 21. vídeňském obvodu se praží výhradně druhy kávy patřící k typu Hochland Arabica, mimo jiné čtyři druhy kávy na espresso, káva pocházejícího z ekologického zemědělství a speciální směsi na přání. Vedle pražírny provozuje  Naber také dva espresso bary v půvabném designu z 50. let, kde si mohou hosté kávu koupit a na místě také vychutnat.

Káva, která se podává v 26 filiálkách vídeňské kavárny a cukrárny Aida, se třikrát týdně čerstvě praží. Aida dováží od roku 1958 kávové boby, které se upravují ve Vídni a míchají se v poměru udržovaném v přísné tajnosti. Kávu Aida si zákazníci mohou odnést také domů v typicky firemním růžovém balení, nebo si ji objednat v internetovém obchodě, který rozváží kávu do celého světa. Kaffeefabrik, což je kávový bar a pražírna v jednom, nabízí možnost odnést si čerstvě praženou kávu v sáčku domů, nebo si ji vychutnat  přímo na místě.

 

Vychutnat si vídeňské kávové speciality v Praze a vyhrát.
Od 3. do 25. září si můžete vychutnat vídeňské kávové speciality také v kavárně Louvre (Národní 22, Praha 1). Ti, kdo si chtějí vyzkoušet své znalosti o kávě, mají možnost vyhrát jednu ze 30 cen, balíčků vídeňské kávy pro gurmány.

Zúčastnit se soutěže a vyhrát: soutěž byla ukončena

Další informace:
www.vienna.info/cs
Tisková zpráva turistická centrály WienTourismus