Navigace Obsah Aktivity v Rakousku

Úspěšná zimní sezona 2012/2013 v Rakousku

Rakouský cestovní ruch dosáhl v zimě 2012/2013 dvou nových nejvyšších hodnot: jak počet hostů, tak i počet přenocování dosáhl rekordní výše. Počet příjezdů vzrostl o 1,8 % na 16,7 milionu a počet přenocování se zvýšil o 1,9 % na 65,6 milionu.

Báječné lyžování v Rakousku © Österreich Werbung

Ještě nikdy předtím nebyl v Rakousku zaznamenán takový počet hostů a přenocování jako v právě uplynulé sezoně. K nejdůležitějším faktorům, které stály za tímto úspěchem, patří moderní infrastruktura, velmi dobrý poměr cen a poskytovaných služeb a pohostinnost.

Počet příjezdů zahraničních zimních hostů se zvýšil o 2,8 % na 11,7 milionu. Počet přenocování zahraničních hostů vzrostl o 2,7 % na 50,3 milionu. Průměrná doba pobytu zůstala ve srovnání se zimní sezonou  2011/12 konstantní a činí 4,3 noci.

V České republice si Rakousko udrželo svou pozici v čele trhu s cestami za  zimními sporty do zahraničí. Přestože v minulém roce došlo k neočekávanému zhoršení ekonomické situace, bylo v zimě 2012/13 dosaženo v tomto směru druhého nejlepšího výsledku v historii. Rakousko zaznamenalo celkem 358.400 příjezdů českých turistů, což odpovídá poklesu o 0,9 % ve srovnání s minulým rokem, a 1.358.800 přenocování (-1,2%).


 
V Německu - trhu, který je pro Rakousko nejdůležitější - dosáhlo Rakousko zvýšení počtu přenocování o 4,4 %. Je zřejmé, že stabilní ekonomické rámcové podmínky a fakt, že minulou zimu brzy napadl sníh,  vyvolal v německých městských aglomeracích v zimní sezoně 2012/13 zvláště velký zájem o zimní sporty. V Rusku je Rakousko nadále cílovou zemí zimních lyžařských dovolených  číslo jedna (+12,5% u příjezdů) a byl také rozšířen počet leteckých spojů. Lyžařský turistický trh ve Velké Británii (+4,3% u příjezdů) se nadále zotavuje. Po sezonách, kdy se projevoval pokles v důsledku hospodářské krize v roce 2008, byla už v zimě minulého roku zaznamenána stabilizace trhu.

Podle předběžných výpočtů se obraty z cestovního ruchu v Rakousku zvýšily o 2,0 % oproti srovnatelnému období v minulém roce a dosáhly objemu 12,1 miliardy eur. Při zakalkulování cenové hladiny se ukazuje mírný pokles příjmů
o 0,5 %. Tento vývoj obratu souvisí se spořivějším chováním hostů.

Zdrojem uvedených dat o rakouském cestovním ruchu je Statistik Austria.


Další informace:
Rakouská národní turistická centrála Österreich Werbung
Jaroslav Jachim
Public Relations
E.mail: jaroslav.jachim@austria.info