Navigation Obsah Aktivity v Rakúsku

Národný park Hohe Tauern

Na trojhraničí Korutánska, Soľnohradska a Tirolska sa rozkladá najväčší Národný park Strednej Európy Vysoké Taury s mohutnými štítmi: Großglockner resp. Großvenediger, rozľahlými plochami ľadovcov a impozantnými Krimmlerovými vodopádmi.

 © Österreich Werbung - Julia Knop
V centrálnej časti je príroda absolútne nedotknutá. Na území okolo dnes vládne harmónia a súzvuk prírody a človeka, zamerané na trvalo udržateľný rozvoj hospodárením na horských lúkach, s šetrným prístupom k prírodnému životnému prostrediu.

Siete turistických chodníkov
Tento jedinečný svet spájajú pavučiny turistických chodníkov, ktoré sa dajú preskúmať individuálne alebo v sprievode zaškolených správcov - rangerov - národného parku. O pravdivosti motta, prihovárajúceho sa za túru so sprievodcom: „Uvidíš iba to, o čom dačo vieš“, sa dá presvedčiť od júla do septembra, každý týždeň - od pondelka do soboty -  kedy je k dispozícii výber z 26 tematických túr, medzi ktoré patrí napr. "Pozorovanie voľne žijúcich zvierat“ , "Vznik ľadovcov ", "Všedný deň na horskej lúke " alebo "Po stopách alpských prevozníkov tovarov - Säumerov –". Túra z údolia na alpské vrcholy s večným ľadom je z geologického hľadiska akousi „výpravou“ do Antarktídy. Okrem uvedených tematických túr je možné dohodnúť si termíny špeciálnych exkurzií, vrátane nocľahu pri vysokohorskom jazere, výlety pre fotografov prírody alebo na pozorovanie jelenej ruje.

Sieť turistických chodníkov vrátane alpských výstupov má úctyhodnú dĺžku 1.200 km. Viac ako 80 kolíb na ochranu pred nepriazňou počasia a zástavok s občerstvením vytvára zázemie pri dlhších túrach a prechodoch južnej časti pohoria Tauern, v ktorom sa dá napočítať 240 trojtisícoviek.

Vysoké Taury sú i kolískou alpinizmu – považuje sa za ňu 3.251 m vysoký Ankogel, ktorý v roku 1761 – ako prvý ľadovcový alpský vrchol pokorili predchodcovia dnešných horolezcov. Dnešní milovníci horolezectva majú možnosť vystúpiť na alpské velikány a ľadovce celým radom trás, odporúča sa však využitie sprievodu horských vodcov alebo inštruktorov skialpinizmu.

Múzeum Nationalparkwelten v Mittersille
V prípade nepriaznivého počasia je vhodnou alternatívou návšteva múzea Nationalparkwelten v Mittersille.  Múzeum v prírode je otvorené od roku 2006 a je multimediálnym zážitkom pre všetkých. V jednotlivých výstavných miestnostiach získa návštevník prístupným a zaujímavým spôsobom prezentované informácie o živote prírody veľhôr: „Almsommer“ (letná horská lúka) a prírodných úkazoch "Am Grund des Bergbaches" (na dne horskej bystriny) a na túto návštevu v žiadnom prípade nezabudne.

Nationalparkwelten
Gerlos-Straße 18
5730 Mittersill
www.hohetauern.at